Kui oled merel, oled radaril – kuidas on Eestis turvalisus ja päästevõimekus merel tagatud?
Kas oled kunagi mõelnud, mis juhtub siis, kui merel tekib ootamatu olukord? Kas tead, kes jälgib, koordineerib ja tagab, et abi jõuaks võimalikult kiiresti kohale? Eestis on selleks Lennu- ja Merepääste Koordinatsioonikeskus (JRCC Tallinn), mille ülesandeks on kõigi merel toimuvate hädaolukordade juhtimine ja päästetööde korraldamine.
Kui oled merel, oled alati kellegi radaril – ja see on hea. See tähendab, et süsteem on loodud nii, et abi ei ole kunagi liiga kaugel.
JRCC Tallinn (Joint Rescue Coordination Centre Tallinn) ehk “Tallinn Rescue” on Eestis tegutsev mere- ja lennuotsingu- ning päästetööde juhtimiskeskus, mis tegutseb Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) alluvuses. JRCC Tallinn vastutab kogu Eesti otsingu- ja päästepiirkonna (Tallinn FIR) eest, mis hõlmab nii Eesti territoriaalmerd kui ka õhuruumi.
Mida JRCC teeb?
- Võtab vastu mere- ja lennuõnnetustega seotud hädaabiteated.
- Koordineerib päästetöid, kasutades riiklikke ja vabatahtlikke ressursse.
- Suunab sündmuspaigale sobivaima abi – olgu selleks merepäästjad, helikopter või lähim veesõiduk.
- Jälgib hädaabisignaale ja vastutab hädakutsungite käsitlemise eest.
Merel hätta sattudes saad nende käest abi:
- VHF kanal 16 või 69 (kutsung “Tallinn Rescue”)
- Telefonil +372 619 1224 (JRCC).
- Või hädaabinumber 112 ja teid suunatakse õige kontaktini
Kuidas vabatahtlikud merepäästjad reageerivad?
Lisaks riiklikule päästeteenistusele on Eestis tugev vabatahtlike merepäästjate võrgustik. Kakumäe SAR on üks aktiivsemaid vabatahtlikke üksusi, olles valmis reageerima 24/7 hooaja vältel (1. aprill – 31. oktoober).
- Väljakutsed tulevad läbi JRCC Tallinn – kui merel on hädaolukord, kaasatakse vajadusel päästetegevusse ka lähima vabatahtliku päästeüksus.
- Reageerimisaeg on kriitiline – näiteks Kakumäe SAR reageerib kolmeliikmelise meeskonnaga telefonikõnest väljasõiduni 30 minuti jooksul.
- Varustus ja kaater on alati valmis – sadama toetus ja päästjate pidev väljaõpe tagavad, et väljasõidud on kiirelt ja professionaalselt korraldatud.
Mida sina saad teha, et aidata kaasa turvalisusele?
- Kuula VHF kanalit 16 – see on rahvusvaheline hädaabikanal, kus edastatakse olulist infot.
- Hoia laeva pardal vajalik varustus – päästevestid, signaallambid ja raadioside võivad päästa elu.
- Tea oma asukohta – kui midagi juhtub, pead teadma, kus sa asud, et abi saaks kiirelt reageerida.
- Ära alahinda ilma ja oma paadi võimekust – enamik õnnetusi juhtub ootamatute ilmamuutuste või tehniliste rikete tõttu.
Võid kindel olla, et Eestis on loodud tugev mereohutuse ja päästevõimekuse süsteem, mis toimib nii riiklike kui ka vabatahtlike päästjate koostöös. JRCC Tallinn koordineerib, vabatahtlikud reageerivad ja sina saad aidata, olles teadlik ja vastutustundlik meresõitja.
Kui oled merel, oled radaril – ja see tähendab, et abi pole kunagi kaugel!
